hrajeme ...

josephine
obchodník s deštěm
rent
rezidenční program - projekt synergie / 1+1=3
sovy/fukuró - mandarinky/kódži - lahodný jed/busu - mnich, kostra a její obal/honekawa
španělský večer s carmen - la magia del flamenco - pražská premiéra!

hráli jsme ...

adventní roztomilost...
bajaja
bajka o lásce, pekle a márnici
busu (lahodný jed), bóšibari (připoutaný k tyči) a Motohiko Šigejama jako host
carmen a flamenco
divá žena
doubravánek
dva na houpačce
fringe festival praha!
hraní a povídání o pejskovi a kočičce
hsopodin aneb kdopak by se boha bar
jackie
jak šly hračky pryč
kříž u potoka
krysy
morgenstern a večernice
na větrné hůrce
nsango malamu
o nešťastném staviteli
olats otesoc
osamělí písničkáři
osud ilegála - le destine du clandestin
prádelní ples
praha - zakleté město
psí matka
shpil zhe mir a lidele in yidish
tajná pohádka (o hadovi)
tři prasátka
večeře s přáteli
vlk a hlad
vůz se senem
vztekání aneb nečekaný výlet na planetu zlobidlex
zápalka aneb noc v kabaretu
zdání o čase
zima
…i motýli jsou volní
 
 

josephine

koncert/ dernisáž výstavy katky kellerové

koncert spolku muzikantů prošlých mnoha kapelami, kteří už si opravdu hrají jen pro radost.

josephine chtěla hrát folk, ale vyšlo jí blues. stalo se to samo od sebe, tak to tak má být. už kainar a hrabě věděli, že blues je báseň – i my to máme v mysli. josephine má jméno podle babičky pepinky ze žižkova, která je i tváří plakátu. babička byla bluesová, a nevěděla o tom. l. kaletová - zpěv, v. vocásek- sólová kytara, m. sebera - akustická kytara, zpěv, m. winter - baskytara, k. nohava - bicí, perkuse
vstupné dobrovolné

 
 

obchodník s deštěm

nathaniel richard nash

…byl podezřelý… přišel bůhví odkud a za sto dolarů slíbil dodat "až do domu" pořádný déšť…

...milý, komicky laděný, geniálně prostý příběh o hledání lásky, porozumění, o soudržnosti a láskyplných vztazích v rodině. vznikl již před padesáti lety a stal se předlohou pro stejnojmenný, dnes již legendární film.

hrají: k. březinová / a. talacková, i. bareš, p. křiváček, l. král / j. cina, j. saic,
r. pomajbo / l. král a z. košata
překlad: milan lukeš
režie: petr hruška.

cena vstupenek 260,-/150,-kč. na toto představení se vztahují výhody pro členy klubu přátel dnp.
délka představení: 2 h 30 min, 15 minut přestávka

premiéra 17.12. 2004
autorská práva zastupuje DILIA

nathaniel richard nash
vl. jménem nathaniel r. nusbaum, narozen 7. července 1913, studoval na pensylvánské universitě. ve dvaceti letech nejmladší vedoucí divadelní katedry v harcumské koleji v bryn mawru, získal cenu maxwella andersona za hru rozloučení v imsfordu, z dalších titulů - mladá a krásná, pohleďte, jaguár!, děvčata v létě, hrst ohně, divoká kočka, 110 stuňů ve stínu a obchodník s deštěm (premiéra 28. října 1954 v neworském divadle gort theatre, 1957 vznikl stejnojmenný film s k. hepburnovou a b. lancasterem).

...TISK:

petr vácha

nekultura.cz 29.5. 2007
OBCHODNÍK S DEŠTĚM ANEB KÉŽ BY VÍC PRŠELO
Když jsem se vypravil do Divadla Na Prádle na inscenaci hry Richarda Nashe Obchodník s deštěm, trápily mě výčitky svědomí a pochyby. Už dlouho jsem nereferoval o nějaké premiéře a teď už zas budu vykopávat fosílii a co když to nebude stát za to o tom vůbec psát. Ale nakonec, třeba mě to překvapí.
Základním možným inscenačním úskalím je najít vhodného herce pro hlavní roli. A angažování Igora Bareše byla od režiséra Petra Hrušky rozhodně dobrá volba. Svým hřmotným zjevem a projevem tvořil střed celé inscenace, a kdykoliv se objevil na scéně, vše se točilo kolem něj. Jeho Bill Starbuck byl vyváženým mixem vypočítavého podvodníka a nenapravitelného snílka, který utíká do snu před neuspokojivou realitou, a až do konce nebylo jasné, kterým z nich je spíš. Sice se v některých momentech zasnil a vykládal vybájené historky, ale jako by skoro v každém takovém extempore bylo obsaženo drobné shození, ze kterého bylo vidět, že ví, že pábí. Toto "mrknutí" na diváka však nebylo nějak okaté, stačila třeba jen drobná odchylka v intonaci či pohled stranou. Tato minimální gesta však na upraveném prostoru Divadla Na Prádle stačila, protože se hrálo v arénovém prostoru, kde diváci tvořili pomyslné čtyři stěny, což celý prostor velmi zintimňovalo.
Scéna byla kvůli tomuto prostorovému uspořádání poměrně minimalistická, ale přesto vytvářela docela iluzivní interiér farmy se stolem, několika skříňkami a zvýšenou plochou, která sloužila jako postel v komoře. S tímto obvyklým uspořádáním si bez větších problémů poradil i zbytek herců.
I jinak byly herecké kreace velmi dobré. Líza Kateřiny Březinové byla oním ošklivým káčátkem, ve kterém Starbuck probudí fantazii a sebedůvěru, a z odtažité racionalistky udělá nadšenou dívenku. Zřejmě nejvděčnější roli měl Lukáš Král, který hrál Lízina pomaleji chápajícího bratra Jima. I když jeho výkon místy sklouzával ke karikatuře, dokázal být i správně naivní a nadšený (například bušení na buben kvůli přivolání deště). Třetí sourozenec Jonáš (Roman Pomajbo) je konzervativním zastáncem morálních a rodinných hodnot, zatímco pravý otec rodiny (Petr Křiváček) je stárnoucím mužem, který svým dětem přeje to nejlepší a je ochotný pro jejich štěstí mnohé odpustit. Dobrý je také Jakub Saic coby Bill, který jakožto strážce zákona má onen správně tvrdý a neústupný výraz, který ovšem trochu nemotivovaně na závěr zavrhuje.
Inscenace Nashovy hry by mohla lehko sklouznout k patosu či k přílišnému poučování, jak je skvělé věřit si a mít fantazii. To se však povedlo režiséru Hruškovi odbourat, protože v textu inscenace je plno komických momentů, jež tento potenciální patos srážejí. Díky této vyváženosti, hereckým výkonům a celkové kompaktnosti inscenace bez podstatných přehmatů je Obchodník s deštěm velmi příjemným oddechem od sebestředných experimentů a na druhé straně kamenně kamenných divadelních konzerv. Zkrátka, příjemně strávený večer, zábava, zamyšlení, dobří herci a skvělý Igor Bareš. Nechat se překvapit se někdy vyplatí.


jana soprová, www.scena.cz,11.1.2005
OBCHODNÍK S DEŠTĚM JE KAPKOU POZITIVNÍ ENERGIE
Obchodník s deštěm Richarda Nashe, geniálně prostý příběh o hledání lásky a porozumění, o soudržnosti a láskyplných vztazích v rodině, vznikl před padesáti lety, a od té doby se stále drží na repertoáru nejen u nás…. Stále to zabírá, stále znovu si necháváme „napršet na duši“ a křísíme k životu své dušičky zdeptané stresy a pochybnostmi. ... nejnovější inscenace Obchodníka v Divadle na prádle pro mě byla příjemným překvapením v několika směrech. Poprvé jsem viděla Obchodníka s deštěm v netypickém arénovitém prostoru. Celý příběh je rozehrán v prostoru uprostřed sálu obklopeného ze čtyř stran sedadly, proměňovaném v detailech jen v krátkých zatměních. ... Vzbuzuje to tak chvílemi pocit až dokumentární…Sympatickým rysem režie Petra Hrušky je, že upřednostnil komický prvek hry, a právě to dodalo inscenaci šťávu. Přitom ale nejde o výrazně komickou stylizaci postav, jen si v tom kontrastu uvědomíme, jak někdy naše velké problémy mohou z vnějšího pohledu působit trapně komicky. ... Líza Kateřiny Březinové je charakterizována nežensky dlouhými kroky, tím, jak se do všeho hrne, jak odsekává své repliky. Má milý úsměv, je sympatická, ale neovládá a vlastně ani nechce ovládat typicky ženské fígle. ... Otec Curry Petra Křiváčka v sobě má klid životem těžce zkoušeného chlapa, kterému zůstaly na krku po smrti manželky tři děti, a byl to právě on, kdo jim musel ukazovat cestu, učit je žít a přitom nezničit jejich osobitost. Půvabně působí trošku natvrdlý, fantazií nadaný Jim (Lukáš Král), dychtivý a v projevu bezelstný mladíček na pomezí puberty a dospělosti, v němž se sváří snaha o chlapáckost s dětskou hravostí. Daří se mu v obou polohách, a je to právě on, kdo svými kreacemi často rozesměje diváky. Za nimi trochu pokulhává Jonáš Romana Pomajba. ... Do hry dobře zapadá i Jakub Saic jako zakomplexovaný, rozumářský Will se smutnýma očima, který jako by se na konci příběhu společně s ostatními „vyléčí“ blahodárným deštěm. Překvapením pro mnohé asi bude obsazení Igora Bareše do role fanfaróna Starbucka. Od režiséra bylo výborným tahem obsadit tohoto charakterního herce do role, automaticky přisuzované krásným mladým mužům. Není jistě těžké zamilovat se do krásného romantika … ale tady nás Starbuck musí přesvědčit. A daří se mu to náramně. Starbuck vstupuje na scénu jako pochybná existence, zarostlý, v legračních kostkovaných kalhotách a odřeném klobouku. ...před očimase nám z obyčejného strejdy proměňuje v sympatickou bytost, člověka, který se celý život potýká sám se sebou, člověka nešťastného, hluboce vnímavého ke skrytým bolístkám ostatních. To, co Bareš umí zahrát očima, dokáže u nás jen málokterý herec. Bezprostřední blízkost, z které máme možnost jej sledovat, zážitek ještě umocňuje. Inscenace je takovou příjemnou, drobnou kapkou pozitivní energie, kterou v dnešní době plné katastrof potřebuje každý z nás...


jelena malostranská,
český rozhlas, 13.1.2005
OBCHODNÍK S DEŠTĚM VHODNÝM NA PRÁDLO
... hra Obchodník s deštěm má jistý potenciál nadčasovosti. I přesto však tvůrci, a především režisér Petr Hruška, jistě stáli před věčným divadelním problémem ne nepodobným ovládání živlu - jak ovládnout text tak, aby si získal divácký ohlas? Rozhodně musím říci, že tento živel se v Divadle na Prádle podařilo ovládnout, stejně tak jako Bill Starbuck, obchodník s deštěm, ovládne svůj déšť. I když přece jen trošku jinak - u Billa není jisté, zda to vskutku dokázal on, zatímco u inscenátorů je za zdarem cítit velmi poctivá práce, která je odměněna jak smíchem publika, tak jeho jihnutím a závěrečným bouřlivým potleskem. Déšť je v Nashově příběhu jednak reálnou životní nutností vláhy pro život, ale je to zároveň metafora. Zatímco dobytek umírá žízní, země prahne, farmářova dcera Líza prahne po lásce. A stejně tak jako už nikdo nedoufá v příchod deště, tak Líza již nevěří v lásku. A tu přijde protivný Bill Starbuck - obchodník s deštěm - a s ním nakonec přichází jak láska, tak déšť. ... Billa Starbucka ztvárnil Igor Bareš. V jeho podání od počátku v postavě cítíme něco falešného, co pochopíme teprve časem. Když vstoupí, či dalo by se říci vpluje, najednou je ho plný prostor, mluví ke všem, chová se sebejistě, jeho krok je houpavý a veškeré slovní útoky na svou osobu přechází s takřka "klausovskou" samolibostí. Pod maskou sebevědomého hejska se však ukrývá nesmírně citlivý snílek, a do poslední chvíle nevíme, zda svým vysněným lžím, či vylhaným snům sám nevěří. Z nesympatického podomního prodejce se stává sympatický zločinec a téměř všichni, kteří ho chtěli vystrnadit z domu, jej kryjí. ... Také postava Lízy, kterou hraje Kateřina Březinová, není lehká pro uchopení i pochopení. Tam, kde má Bill Starbuck masku, tam má ona uzavřenost. Kdesi v hloubi duše je to uzlíček emocí, ale ven jen tak něco nepustí. ... Vedle této uzavřené niterné polohy však Kateřina Březinová nabízí i výsostně komické herectví, a její postava tak je vskutku plnokrevná. Tak osobní věc, jakou je láska, však Líza neřeší sama. O její budoucnost se podle svých možností starají i její sourozenci - trošku jednodušší Jim (Lukáš Král), "přepřemýšlivý" Jonáš (Roman Pomajbo) - a její otec, nepříliš důvtipný H. C. Curry (Petr Křiváček). Právě z jejich rozdílnosti a odlišného pohledu na různé problémy vznikají základní konflikty. ... Z jejich hádek a pří vzniká velmi reálný obraz domácnosti, který je sice komický, ale svou pravdivostí až mrazí v zádech. ... pokud i vy hledáte východisko z množství průměrných inscenací, zavítejte do malostranského Divadla na Prádle na Obchodníka s deštěm.


jana slouková,
Houser 25.5.2005
VOLAT DÉŠŤ
... To, že romantické komedie patří k nejvyhledávanějším žánrům, není žádná novinka. Jako by však prostor, určený pro vyvolání lehkého smíchu, těžkých emocí a kradmých stisků partnerovy dlaně ovládali především tvůrci filmoví. Když se ale sejde silný příběh s výbornými hereckými výkony, strčí výsledek díky opravdovosti a atmosféře všechny popcornové návštěvy multiplexu hravě do kapsy. A Divadlu Na Prádle se to podařilo. ...Inscenace stojí především na výborných hereckých výkonech. ... Největší pozornost na sebe strhává Igor Bareš jako obchodník Starbuck, který se snaží vyvolat nejen déšť z nebes, ale i víru v sebe a v budoucnost z lidských duší. ...Pokud vaše duše také někdy potřebuje vláhu pozitivní energie, určitě se do malostranského Divadla Na Prádle vypravte.


 
 

rent

jonathan larson

muzikál rent slaví svůj triumfální návrat na pražskou divadelní scénu! broadwayský muzikál, který si anglickou verzí u nás získal oblibu diváků, stejně jako respekt kritiků, se díky tomuto obrovskému úspěchu nyní rozezní v českém nastudování. hvězdy pražských muzikálových divadel představí tuto průlomovou rockovou operu česky poprvé v praze již o vánocích! uvidíte své oblíbence, například z divadel hybernia, karlin, kalich a broadway, v intimním prostředí, blíže k divákům.

americký přelomový muzikál rent od jonathana larsona přepsal dějiny tohoto žánru. pro svou hudební kvalitu i sílu výpovědi je často srovnáván s nejslavnějšími tituly newyorské broadwaye. kritika ho dokonce označila za „nejlepší původní muzikál od roku 1950“. autentickým jazykem a moderní rockovou hudbou volně vypráví příběh slavné pucciniho bohémy. její děj přenesl do umělecké čtvrti současného new yorku, kde žije parta kamarádů, snažících se nepromarnit své životy, které mají jen v dočasném pronájmu.

obsazení:
mark cohen tomáš vaněk
roger davis roman tomeš / michael kluch
mimi marquez michaela doubravová / michaela horká
joanne jefferson vendula příhodová / lucie bakešová
maureen johnson barbara chybová / michaela zemánková
tom collins tomáš novotný / martin šemík
angel dumott schunard laco hudec / lucie brychtová
benjamin coffin milan malinovský / josef guruncz
v dalších rolích: kateřina sedláková / jitka jackuliak karel korsa / david bouša

scénář, hudba a texty jonathan larson
režie steve josephson
v českém překladu clive kafka
pěvecké nastudování milan malinovsky
choreografie tod a. kubo

více informací: http://www.rent-muzikal.com

ceny vstupenek: CZK450.00 - CZK650.00

http://www.informuji.cz/novinky/1579-na-vanoce-se-predstavi-dlouho-ocekavana-ceska-verze-muzikalu-rent/

 
 

rezidenční program - projekt synergie / 1+1=3


rezidenční program

pokladna uzavřena

rezidenční program - projekt synergie / 1+1=3 výzva ke spolupráci na projektu synergie / 1+1=3 obsazení volných pozic rezidenčních souborů pro oblast nezávislého divadla a divadla pro děti začátek projektu 1.1.2014. uzávěrka žádostí je 29.11.2013 ----------------------------------- zájemci o spolupráci na projektu mohou své přihlášky s označením projekt synergie /1+1=3 zasílat na mail produkce@napradle.cz nebo poštou na adresu divadlo na prádle, besední 3, praha 1, 118 00 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- vybraní rezidenti mají možnost získat k realizaci svých projektů hrací, zkušební, skladovací a kancelářské prostory dnp s plným provozně-technickým zázemím. výzva ke spolupráci je určena pouze nezávislým divadelním subjektům s nejméně dvouletou kontinuální uměleckou činností a jejichž umělecká činnost je zajišťována relativně stálým okruhem spolupracovníků domluva prohlídky divadla a případné dotazy : divadlo@napradle.cz žádost o spoluprácí by měla obsahovat : identifikační údaje subjektu (název souboru, právní forma, ičo, zastupující osoba, jméno, příjmení, titul, rodné číslo, adresa trvalého bydliště/sídla, doručovací adresa, e-mail, telefon) zhodnocení předchozí umělecké a produkční činnosti koncept a dramaturgický plán na rok 2014 + bodový plán na rok 2015 složení uměleckého souboru a produkce předpokládané zdroje financování recenze a ohlasy z předání žádosti o spolupráci nelze vůči divadlu na prádle uplatňovat žádné nároky. výběr rezidenta bude probíhat na základě vyhodnocených materiálů a setkání se zástupci souboru. s vybraným souborem bude uzavřena smlouva o spolupráci na projektu synergie/1+1=3 a to vždy v trvání jednoho kalendářního roku. uvádí divadlo na prádle

rezidenční program - projekt synergie / 1+1=3
výzva ke spolupráci na projektu
synergie / 1+1=3
obsazení volných pozic rezidenčních souborů
pro oblast nezávislého divadla a divadla pro děti
začátek projektu 1.1.2014.
uzávěrka žádostí je 29.11.2013
-----------------------------------
zájemci o spolupráci na projektu mohou své přihlášky s označením
projekt synergie /1+1=3
zasílat na mail produkce@napradle.cz nebo poštou na adresu divadlo na prádle, besední 3, praha 1, 118 00

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

vybraní rezidenti mají možnost získat k realizaci svých projektů hrací, zkušební, skladovací a kancelářské prostory dnp s plným provozně-technickým zázemím. výzva ke spolupráci je určena pouze nezávislým divadelním subjektům s nejméně dvouletou kontinuální uměleckou činností a jejichž umělecká činnost je zajišťována relativně stálým okruhem spolupracovníků

domluva prohlídky divadla a případné dotazy : divadlo@napradle.cz

žádost o spoluprácí by měla obsahovat :
identifikační údaje subjektu (název souboru, právní forma, ičo, zastupující osoba, jméno, příjmení, titul, rodné číslo, adresa trvalého bydliště/sídla, doručovací adresa, e-mail, telefon)
zhodnocení předchozí umělecké a produkční činnosti
koncept a dramaturgický plán na rok 2014 + bodový plán na rok 2015
složení uměleckého souboru a produkce
předpokládané zdroje financování
recenze a ohlasy

z předání žádosti o spolupráci nelze vůči divadlu na prádle uplatňovat žádné nároky.

výběr rezidenta bude probíhat na základě vyhodnocených materiálů a setkání se zástupci souboru.

s vybraným souborem bude uzavřena smlouva o spolupráci na projektu synergie/1+1=3 a to vždy v trvání jednoho kalendářního roku.

 
 

sovy/fukuró - mandarinky/kódži - lahodný jed/busu - mnich, kostra a její obal/honekawa

kjógeny - samurajské komedie

..."překvapit zrak, potěšit sluch a rozeznít duši".... tradiční japonské frašky. od tradičního divadla "nó" převzaly některé základní principy hereckých technik a základní požadavky, které naplňují pouze jiným obsahem a neuvěřitelně laskavým humorem. cena vstupenek 180/120.

 
 

španělský večer s carmen - la magia del flamenco - pražská premiéra!

edita adlerová, lola karpenka

komponovaný pořad operní divy edity adlerové a flamencové tanečnice loly karpenky pro milovníky španělské hudby a slavného a charakteristického tance flamenco. zazní árie z bizetovy opery carmen, písně španělských autorů - lorca, falla, rodrígues a dalších, sefardské písně a také flamenco - martinete, alegrías, farruca, bulerías...výběr skladeb a osobitý projev všech protagonistů zaručuje opravdu nevšední autentický zážitek. v druhé polovině tohoto jedinečného večera pak uvidíte vystoupení flamencových tanečnic studia la magia del flamenco, které divákům předvedou choreografie z kurzů alegrías, guajira s vějířem, martinete, tangos a další. účinkují: edita adlerová - zpěv, miroslav žára - kytara, lola karpenka - tanec flamenco, juraj papi garaj - cajón, anna štěpánová - housle, alejandro gonzalez leo - zpěv, christoph schoenbeck - kontrabas. více informací na: www.editaadlerova.com, www.magiaflamenca.cz, www.lolakarpenka.com. rezervace vstupenek je v případě tohoto představení možná i telefonicky: (+420) 774 992 577 (praha), (+420) 775 607 193 (mimo prahu)